Mona Lisa e bazuar në portretin e dashnorit "gay" të Leonardo da Vinci-t

Publikuar tek: kulture-art, më 18:24 20-04-2016 Mona Lisa e bazuar në portretin e dashnorit

Një dedektiv arti nga Italia pretendon se piktura e famshme e Mona Lisa-s është bazuar jo vetëm në portretin e gruas së një tregëtari të pasur por edhe te i dashuri homoseksual i Leonardo da Vinci-t.

Silvano Vinceti thotë se portreti që ndodhet në muzeun e Luvrit është androgjen, i bazuar te Lisa Gherardini, gruaja e një tregëtari të famshëm nga Toskana dhe Gian Giacomo Caprotti, i njohur me pseudonimin Salai.

Ai pretendon se sytë, hunda dhe balli i pikturës më të famshme në botë janë tmerrësisht të ngjashme me pikturat e tjera për të cilat Leonardo Da Vinci përdorte si model Salai-n.

“Mona Lisa është androgjene, gjysëm grua, gjysëm burrë. E para është Lisa Gherardini, dhe i dyti është Salai, i dashuri i Leonardo-s”, tha Vinceti për “The Telegraph”. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dokumentari i plotë për Shqipërinë, realizuar nga televizioni prestigjoz “Arte”
Aparati fotografik shqiptar plot 1 shekull i vjetër (FOTOT) »
Article Logic
Execution time: 0.0042538642883301
array(1) { ["section"]=> string(76) "mona-lisa-e-bazuar-ne-portretin-e-dashnorit-gay-te-leonardo-da-vinci-t-38191" }