Mrekullia e Alpeve, 23 vjeçari mbijeton për 10 orë i mbuluar nga dëbora

Publikuar tek: bota, më 17:03 13-04-2015 Mrekullia e Alpeve, 23 vjeçari mbijeton për 10 orë i mbuluar nga dëbora

“Mundësitë që të mbijetosh pasi je goditur nga një ortek, ulen dramatikisht pas 15-20 minutave”, thotë Hermann Brugger, specialist i ekipit të shpëtimit. Por “mrekullia” bëri që 32 vjeçari skiator nga Austria të mbijetojë falë një hapësire me ajër nën dëborën që kishte mbuluar gjithçka për 10 orë.

Sipas ekipit të shpëtimit, ai arriti të mbijetojë për dy arsye kryesore: Sepse nën dëborën që e kishte zënë poshtë ishte formuar një flluskë ajri dhe për shkak se nga goditja e ortekut nuk pësoi dëmtime fizike serioze.

Sipas doktorëve, i vetmi problem serioz ishte sasia e madhe e dioksidit të karbonit në hapësirën me ajër, por rikuperimi i tij në spital ka qenë mjaft i shpejtë. Fatkeqsisht miku i tij nga gjermania, i cili e shoqëronte pistën e skive, nk mundi të mbijetojë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.16481399536133
array(1) { ["section"]=> string(75) "mrekullia-e-alpeve-23-vjecari-mbijeton-per-10-ore-i-mbuluar-nga-debora-8592" }