NASA trajnon 17-vjeçaren si njeriun e parë që do shkelë në Mars, adoleshentja: Ja kur më lindi dëshira për të prekur planetin e kuq

Publikuar tek: bota, më 11:32 12-07-2018 NASA trajnon 17-vjeçaren si njeriun e parë që do shkelë në Mars, adoleshentja: Ja kur më lindi dëshira për të prekur planetin e kuq

Një 17 vjeçare është në rrugën e duhur për shkruar historinë, duke u bërë njeriu i parë që vendos këmbën në Mars.

Alyssa Carson ka ëndërruar gjithmonë të hyjë në hapësirë dhe tani po punon me NASA-n për ta realizuar që kjo të ndodhë. 17-vjeçarja, i cili jeton në Hammond, Luiziana, të SHBA-ve është natyrë këmbëngulëse. Dëshira e saj për t'u larguar nga Toka filloi pas ndjekjes në televizion të kartonave ‘Backyardigans’ për fëmijë.

Në një episod të filmit vizatimor, një grup kafshësh ‘shokë’ shkojnë në një mision në Mars, në aventura imagjinare.

"Unë mendova. Ky planet i kuq është aq i ftohtë. Kam filluar të shikoj videot e anijeve kozmike në Mars, kam pasur një hartë gjigande të Marsit në dhomën time”, është shprehur adoleshentja.

Që prej asaj kohe ajo ka vendosur të realizojë dëshirën e saj për të vënë këmbë në planetin e kuq, dhe është duke u stërvitur për t'u bërë një astronaute e zonja.

Alyssa shpreson të bashkohet me misionin e propozuar të NASA-s në vitin 2033 në Mars, ku mendohet për të realizuar misionin e dërgimit të njerit të parë në Mars.

Deri atëherë, Alyssa do të jetë 32 vjeç, e cila është një moshë e përshtatshme për një mision hapësinor të Nasa.

Ajo nuk mund të aplikojë për programin e stërvitjes së NASA-s deri në moshën 18 vjeçare, por kuptohet që agjencia hapësinore po punon me Alyssa për ta bërë ëndrrën e saj të vërtetë.

Përshtati: Newsbomb.al

NINTCHDBPICT000419594819.jpg

NINTCHDBPICT000419594831.jpg

NINTCHDBPICT000419595922.jpg

NINTCHDBPICT000419596732.jpg

NINTCHDBPICT000419594821.jpg

 

Cili nga këto universitete është më i miri dhe cili është më i shtrenjti?

Universiteti i New York-ut në Tiranë
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Luarasi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Privat "Albanian University"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Katolik "Zoja e Këshillit të Mirë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Akademia e Filmit dhe Multimedias "Marubi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e lartë universitare, jopublike, "Universiteti "Marin Barleti""
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Qiriazi"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Europian i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Aldent"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "WISDOM"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti Polis
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "EPOKA"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla e Larte "Nehemia"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Universiteti "Mesdhetar i Shqipërisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional Privat, "Ivoclar Vivadent & Partners"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Pavarësia Vlorë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "LOGOS"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Shkolla private e arsimit të lartë, "Universiteti Metropolitan Tirana"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Business University College
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Bedër"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "I Biznesit"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "REALD"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Universitar "Instituti Kanadez i Teknologjisë"
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Kolegji Profesional i Tiranës
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
EPITECH ALBANIA
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota
Tirana Esthetics and Style School
Më i miri 0 Vota
Më i shtrenjti 0 Vota

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 2 javë të bllokuar në shpellë, ja roli që luajti gjatë shpëtimit 14-vjeçari që dinte 5 gjuhë të huaja
Trump nga Brukseli: Vendet e NATO-s nuk do të rrisin shpenzimet e tyre ushtarake »
Article Logic
Execution time: 0.024317979812622
array(1) { ["section"]=> string(136) "nasa-trajnon-17-vjecaren-si-njeriun-e-pare-qe-do-shkele-ne-mars-adoleshentja-ja-kur-me-lindi-deshira-per-te-prekur-planetin-e-kuq-127642" }