NATO fton zyrtarisht Maqedoninë të fillojë bisedimet për anëtarësim

Publikuar tek: bota, më 16:52 11-07-2018 NATO fton zyrtarisht Maqedoninë të fillojë bisedimet për anëtarësim

Liderat e NATO-s kanë ftuar zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedimet për anëtarësimin në aleancë, duke paralajmëruar se nuk mund të bëhet shtet anëtar deri sa të zgjidhet çështja e emrit.

Ftesa, e formalizuar në një komunikatë në samitin e NATO-s, i hap rrugën Maqedonisë të bëhet shteti anëtarë i 30-të në aleancë.

Maqedonia dhe Greqia nënshkruan një marrëveshje ku bien dakort që të ndryshohet emri Republika e Maqedonisë së Veriut, në këmbim Greqia do të zhbllokojë përpjekjet e Maqedonisë për t’iu bashkuar NATO-s dhe BE-së.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Samiti i NATO: Sa shpenzon SHQIPËRIA për mbrojtjen? Greqia vendos rekord... (LISTA E PLOTË)
Trump i prerë: Shtetet anëtare të NATO të paguajnë MENJËHERË 2% të PBB-së »
Article Logic
Execution time: 0.019789218902588
array(1) { ["section"]=> string(74) "nato-fton-zyrtarisht-maqedonine-te-filloje-bisedimet-per-anetaresim-127563" }