Ndahet nga jeta Aleko Pojani, komandanti i parë i 'Nëndetëses 105'

Publikuar tek: aktualitet, më 17:36 12-07-2018 Ndahet nga jeta Aleko Pojani, komandanti i parë i 'Nëndetëses 105'

Ndahet nga jeta komandanti legjende i nëndetëseve shqiptare Doktori i Shkencave Aleko Pojani.

Aleko Pojani kreu shkollën ushtarake "Skënderbej" dhe më pas Akademinë e Marinës në Baku të ish Bashkimit Sovjetik në vitet 50.

Pojani ishte njëri nga komandant e parë të nënëdetëseve shqiptare, i cili me nënëdetësen e tij 105 kreu misione shëmbullore dhe misterioze në detin Mesdhe.

Aleko Pojani ka qenë edhe komandant i Brigadës së Nëndetëseve në Bazën Ushtarako-Detare të Pashalimanit dhe pedagog në Akademinë e Marinës në Vlorë.

Aleko Pojani është autor i librit historik "Nëndetësja 105, kujtimet e një komandanti" botuar në vitin 2013 dhe mbante gradën Doktor i Shkencave.

Homazhet bëhen nga ora 09:00 – 13:00 në shtëpinë e funeraleve pranë Medresesë.

Ceremonia e përcjelljes për në banesën e fundit bëhet në orën 14:00, në Tiranë te varrezat e Sharrës.

dghrth4r5h5h.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022361993789673
array(1) { ["section"]=> string(70) "ndahet-nga-jeta-aleko-pojani-komandanti-i-pare-i-nendeteses-105-127690" }