Ndahet nga jeta i shkrimtari Aharon Appelfeld, i mbijetuari i Holokaustit

Publikuar tek: kulture-art, më 12:19 04-01-2018 Ndahet nga jeta i shkrimtari Aharon Appelfeld, i mbijetuari i Holokaustit

Ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare shkrimtari izraelit dhe një prej figurave më të rëndësishme të letërsisë së Izraelit, Aharon Appelfeld.

Ai është i njohur si shkrimtari i mbijetuar i Holokaustit, një autor veprat e të cilit u përkthyen në një sërë gjuhësh, pasi iu kushtun hebrenjve. Libri i tij më i fundit në anglisht, ishte një roman "Njeriu që kurrë nuk u ndal duke fjetur”, një vit më parë. 

Ai kaloi një vit gjatë Luftës së Dytë Botërore në shtëpinë e një prostitute ukrainase, por pastaj ndjeu rrezikun që po afrohej dhe u fsheh në pyll, ku mbijetoi midis një grupi hajdutësh. Ai përfundimisht u lidh me ushtarë nga ushtria sovjetike dhe shkoi me ta në këmbë nga Rumania në Bullgari dhe më pas me një grup fëmijësh që nuk kishin familje në Itali, nga të cilat ai u nis për Palestinë me sundimin britanik në vitin 1946.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Reshje dëbore deri në 30 cm në Elbasan, cilat janë rrugët problematike
E bija rrëfen ndodhinë pikante, si u turpërua në Austri Lasgushi i madh me Eqrem Çabeun: S'shkelëm më kurrë në atë lokal »
Article Logic
Execution time: 0.048969984054565
array(1) { ["section"]=> string(79) "ndahet-nga-jeta-i-shkrimtari-aharon-appelfeld-i-mbijetuari-i-holokaustit-105388" }