Ndahet nga jeta operatori i filmave, Ilia Terpini

Publikuar tek: kulture-art, më 17:12 13-07-2018 Ndahet nga jeta operatori i filmave, Ilia Terpini

Është ndarë nga jeta në moshën 82-vjeçare mjeshtri i madh i artit, kineasti i mirënjohur Ilia Terpini.

Ilia Terpini nisi karrierën e tij në “Kinostudion Shqipëria e Re”, ku konsiderohej si një prej operatorëve më të mirë.

Kamera e tij ka realizuar prodhimet kinematografike më të suksesshme para viteve 90-të si filmin “Dimri i fundit”, “Ballë për ballë”, “I teti në bronx”, “Mësonjtorja” apo “Flutura në kabinën time” .

Ilia Terpini ka qenë drejtor fotografie i mbi 100 dokumentarëve e 26 filmave artistikë. Për punën e tij ai ka marrë urdhrin “Mjeshtër i madh” dhe shumë tituj e nderime të tjera.

asdfqwegqwg32wgf.jpg

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Ëndërr e çmendur në një natë vere!
»
Article Logic
Execution time: 0.02170991897583
array(1) { ["section"]=> string(55) "ndahet-nga-jeta-operatori-i-filmave-ilia-terpini-127777" }