Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur

Publikuar tek: kulture-art, më 16:02 28-12-2018 Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur

Gjatë ditës së sotme është ndarë nga jeta në moshën 79 vjeçare shkrimtari i njohur izraelit Amos Oz.

Oz vuante nga një sëmundje e rëndë, të cilën nuk arriti dot ta rikuperonte.

Amos Oz ka shkruar 18 libra në gjuhën hebreite dhe afër 450 ese dhe artikuj. 

Veprat e tij janë të përkthyera në më shumë se tridhjetë gjuhë të botës.

Ai është vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare ndër vite.

1018316866.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dy vjet pa Bujar Lakon, ja si e kujton poeti i njohur
Ismail Kadare dhe Diana Çuli më të mirët e vitit 2018 »
Article Logic
Execution time: 0.0041389465332031
array(1) { ["section"]=> string(42) "ndahet-nga-jeta-shkrimtari-i-njohur-146840" }