Ndotet rëndshëm Gjanica, përveç naftës i shtohen dhe mbetjet teknologjike (PAMJET VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 16:09 21-11-2017 Ndotet rëndshëm Gjanica, përveç naftës i shtohen dhe mbetjet teknologjike (PAMJET VIDEO)

Prej disa javësh lumi Gjanica është i ndotur që nga hyrja në fshatin Panahor të Mallakastrës e deri në derdhjen e tij në detin e Semanit.

Përveç ndotësve të naftës si ish KPTHN- Ballsh, stacioni degantimit Usojë janë shtuar edhe fabrika të prodhimit të vajit të ullirit të cilat mbetjet teknologjike i derdhin ne kanale që përfundojnë në lumin Gjanica që nga fshati Panahor , Usojë, Visokë, të Mallakastrës e dhe në fshatrat që janë në juridiksionin e Fierit.

Edhe pse shumë herë ushtrohen kontrolle, gjobat kanë qënë minimale për shkaktarët ndërkohë që lumi ndotet, banorët thithin ajrin e ndotur, gjallesat nga lumi jan zhdukur prej vitesh, pushteti bënë sehir duke mos marr masa por duke u pajtuar me shkaktarët. Shoqëria civile nga ana tjetër rri duarkryq dhe presin kur e keqja tu vi tek dera .Alarmi duhet dhënë, stop ndotkes së Gjanicës dhe shkaktarëtt të ndëshkrohen. Kamera e alb365 ka qënë dhe ka filmuar nga afër si dedhjet e mbetjeve të naftës së stacionit të pomimit e degantimit të naftës bruto në usojë ashtu edhe të fabrikave të vajit të ullirit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01318097114563
array(1) { ["section"]=> string(92) "ndotet-rendshem-gjanica-pervec-naftes-i-shtohen-dhe-mbetjet-teknologjike-pamjet-video-100374" }