Në Ballkan “me një fije shkrepëse” gjithçka mer fund

Publikuar tek: fcb-bomb, më 20:06 18-04-2017 Në Ballkan “me një fije shkrepëse” gjithçka mer fund

Ditën e djeshme vizituan Shqipërinë ministrat e Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel dhe Bert Kunders  të cilët shprehën qëndrimet e tyre në lidhje me krizën politike në vend.

Ndërsa ditën e sotme karikatursiti Bujar Kapexhiu e ka ilustruzar me një foto qëndrimet e ditës së djeshme nga zyrtarët europianë. Në foton e tij ai ka shkruar, “Në Ballkan me një fije shkrepëse gjithçka mer fund”.

Kujtojmë se komisioneri i UE-së Johannes Hanh gjatë një interviste për gazetën gjermane "Die Zeit", tha se sfidë mbetet garantimi i stabilitetit në rajon, aq më tepër kur kohët fundit tensioni ka qenë i prekshëm, ndërsa thekson se "mjafton një fije shkrepëse dhe gjithçka merr fund"

"Për Ballkanin perëndimor, por edhe për fqinjësinë e mëtejme jugore dhe lindore vlen: Ose do të eksportojmë stabilitet, ose do të importojmë instabilitet. Kjo vlen sidomos për Ballkanin perëndimor. Unë këtë e krahasoj këtë me një tavë plot vaj. Mjafton një fije shkrepse – dhe gjithçka merr flakë. Afatgjatë, rajoni mund të kënaqet vetëm përmes një perspektive integrimi në UE", deklaron Johannes Hanh.

Mesa duket Kapexhiu këtë frazë të Hanh ka dashur ta ilustrojë në mënyrë figurative, gati për të “shpërthyer”.

17951535_1306018476160171_964530808694823003_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.023157835006714
array(1) { ["section"]=> string(56) "ne-ballkan-me-nje-fije-shkrepese-gjithcka-mer-fund-75612" }