Në Shqipëri vijon rritja e pandalshme e çmimeve, më e larta në Europë

Publikuar tek: ekonomi, më 16:53 24-07-2017 Në Shqipëri vijon rritja e pandalshme e çmimeve, më e larta në Europë

Ndryshimi vjetor i Indeksit të Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit në muajin Qershor 2017 është 3,7 %.

Ky ndryshim, është ndikuar kryesisht nga rritja vjetore e çmimeve të grupit “ushqime dhe pije joalkoolike” me 8,8 %, pasuar nga grupet “mallra dhe shërbime të ndryshme” me 3,1 %, “qira, ujë, lëndë djegëse dhe energji” me 1,8 %, “argëtim dhe kulturë” me 1,6 %, etj. Ndërsa, çmimet e grupit “veshje dhe këpucë” u ulën me 2,4 %, pasuar nga grupi “mobilje shtëpie dhe mirëmbajtje” me 1,4 %.

Në Qershor 2017, ndryshimi mujor i Indeksit të Harmonizuar të Çmimeve të Konsumit është -0,3 %. Ky ndryshim është ndikuar kryesisht nga ulja e çmimeve të grupit “ushqime dhe pije jo alkoolike”, shkruan monitor.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071258544921875
array(1) { ["section"]=> string(74) "ne-shqiperi-vijon-rritja-e-pandalshme-e-cmimeve-me-e-larta-ne-europe-87187" }