Nga 7 mijë euro për një avion MIG, Ministria shtyn ankandin pas kërkesave të larta

Publikuar tek: politike, më 18:57 16-02-2016 Nga 7 mijë euro për një avion MIG, Ministria shtyn ankandin pas kërkesave të larta

Ministria e Mbrojtjes është detyruar të shtyjë ankandin për 36 avionët MIG dhe 4 helikopterët e periudhës komuniste, pas kërkesave të larta nga persona të interesuar, kryesisht koleksionistë.

Duket se shkak për fluksin e madh të kërkesave është bërë çmimi i ulët i avionëve relikë që kanë dalë në ankand. Fillimisht avionët do të shiteshin nga 7 mijë deri në 13 mijë euro por pas kërkesave të shumta Ministria do të rikonsiderojë çmimin.

Kanë kostot e tyre të ruajtjes dhe të inventarizimit. Ruhen sot që flasim në aerodromet tona ushtarake. Besoj që kjo do të çlirojë pak mjedisin, sepse kjo normalisht na pengon në veprimtarinë tonë, por do të na sjellë edhe një të ardhur që do ta përdorim vetëm për modernizimin, blerjen e armatimit dhe municioneve dhe asgjë tjetër”, deklaroi për “Top Channel” ministrja e Mbrojtjes, Mimi Kodheli.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rama në Kavajë: Beqaj sulmohet sepse ka prekur interesa. Basha reagon për Rroshin
Cani ndodhej në takim pune kur mësoi lajmin për zyrtarizimin e shkarkimit të tij »
Article Logic
Execution time: 0.0042068958282471
array(1) { ["section"]=> string(87) "nga-7-mije-euro-per-nje-avion-mig-ministria-shtyn-ankandin-pas-kerkesave-te-larta-32757" }