Ngjarje e rëndë, deputetit i bëjnë pritë, ekzekutohet bashkë me djalin në makinë

Publikuar tek: bota, më 11:58 22-05-2019 Ngjarje e rëndë, deputetit i bëjnë pritë, ekzekutohet bashkë me djalin në makinë Vrasja

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në Indi ditën e sotme.

Një deputet dhe djali i tij ishin midis 11 personave të vrarë nga militantët e NSCN (IM) në lagjen Tirap të Arunachal Pradesh, ndërsa dy të tjerë u plagosën rëndë.

Tirong Aboh, deputet i Partisë Popullore Popullore të drejtuar nga Conrad Sangma, kishte marrë më parë kërcënime me vdekje nga grupi i armatosur, sipas burimeve të policisë. Partia Popullore Kombëtare është pjesë e Aleancës Demokratike Veri-Lindore të udhëhequr nga BJP.

Aboh po udhëtonte, kur eskorta e tij me tre makina u ndalua nga grupi rebel i Nagës, thanë burimet. Një nga makinat thuhet se po drejtohej nga djali i tij. Militantët ishin të gjithë në veshje luftarake dhe hapën zjarr në automjete, thanë burimet.

Sulmi ndodhi në zonën e Bogapanit, rreth 260 km në lindje të kryeqytetit Itanagar.

Tirong-Aboh.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.015985012054443
array(1) { ["section"]=> string(85) "ngjarje-e-rende-deputetit-i-bejne-prite-ekzekutohet-bashke-me-djalin-ne-makine-165258" }