Ngjarje e rëndësishme, krijohet forumi për ruajtjen e gjuhës shqipe nga të rinjtë në Selanik (FOTOT)

Publikuar tek: kulture-art, më 13:55 09-12-2017 Ngjarje e rëndësishme, krijohet forumi për ruajtjen e gjuhës shqipe nga të rinjtë në Selanik (FOTOT)

Të rinjtë shqiptarë në Selanik kanë krijuar “Forumi Rinor-Jeta” që ka si qëllim ruajtjen e dinjitetit dhe gjuhës shqipe.

Ky forum u krijua në kuadër të Ditës Kombëtare të Rinisë.

Si sot 27 vite më parë studentët shqiptarë protestuan me shpregjen: “Ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa. Sot ne kërkojmë “Ti japin rinisë shqiptare atë që meriton”.

“Forumi Rinor-Jeta’ u çel gjatë një leksioni në ambjentet e “City College”, ku morën pjesë studentë, nëna dhe përfaqësues të tjerë adhurues të dygjuhësisë.

E veçanta e aktivitetit ishte emërimi i, Klajdi Heta si organizator kryesor i rinisë shqiptare në Greqinë e Veriut.

24989595_1734046586608408_899067087_n.jpg

24989592_1734045593275174_2001391596_n.jpg

25181951_1734045543275179_973395550_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Gjenden rrënojat e një kështjelle 3000 vjeçare nën ujërat e liqenit më të madh në Turqi
Pas një mungese të gjatë, Ardit Gjebrea publikon këngën e shumëpritur me vajzën »
Article Logic
Execution time: 0.0049550533294678
array(1) { ["section"]=> string(104) "ngjarje-e-rendesishme-krijohet-forumi-per-ruajtjen-e-gjuhes-shqipe-nga-te-rinjte-ne-selanik-fotot-102497" }