Ngritja e peshave bën shumë mirë për shëndetin

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 19:31 09-05-2016 Ngritja e peshave bën shumë mirë për shëndetin

Kryerja e rregult e veprimtarive fizike për forcimin e muskujve të tilla si ngritja e peshave apo trajnimi i rezistencës sjellin shumë përfitime shëndetësore.

Megjithatë sipas një studimi të ri, kjo lloj gjimnastike është lënë pas dore pasi njerëzit nuk i kushtojnë rëndësi forcimit të muskujve.

 Aktiviteti i forcimit të muskujve që zakonisht përfshin ngritjen e peshave, pesha të mbajtura me dorë apo pesha e vetë trupit, kur kryhen rregullisht çojnë në përmirësimin ose ruajtjen e fuqisë, madhësisë si dhe fuqinë e rezistencën e muskujve skeletik.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018803834915161
array(1) { ["section"]=> string(52) "ngritja-e-peshave-ben-shume-mire-per-shendetin-39962" }