Një grua për herë të parë në krye të CIA-s , kush është Gina Haspel, ekspertja e torturës

Publikuar tek: bota, më 15:48 13-03-2018 Një grua për herë të parë në krye të CIA-s , kush është Gina Haspel, ekspertja e torturës Gina Haspel, Drejtore e CIA-s

Për herë të parë në krye të CIA-s emërohet një grua. 

Ajo është Gina Haspel dhe është një oficere amerikane e inteligjencës, e lindur më 1 tetor 1956. Haspel u bashkua me Agjencinë Qendrore të Inteligjencës në vitin 1985. Në shkurt 2017 ajo u emërua nga Presidenti Donald Trump si Zëvendës Drejtore e CIA-s. Me13 mars 2018, Gina Haspel u propozua nga Presidenti Donald Trump për të qenë Drejtore e CIA-s.

Haspel mori pjesë në një program të torturës të CIA-s në 2002. Ajo gjithashtu ka mbikëqyrur torturën e dy të dyshuarve për terrorizëm e ka marrë pjesë në një urdhër për të shkatërruar videokasetat që dokumentonin brutalitetin në një burg të fshehtë në Tajlandë.

gina_555_copy_copy_copy_copy_copy.jpg

 

gina_9999_copy_copy_copy_copy.jpeg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E BUJSHME nga SHBA: Donald Trump shkarkon Rex Tillerson
Gjendet i vdekur në shtëpi biznesmeni rus, kritik i Putin »
Article Logic
Execution time: 0.020435810089111
array(1) { ["section"]=> string(93) "nje-grua-per-here-te-pare-ne-krye-te-cia-s-kush-eshte-gina-haspel-ekspertja-e-tortures-113131" }