Njihni rumunen që ka habitur dhe vetë rumunët: Sot do i veshë të birit bluzën me flamurin kuqezi

Publikuar tek: fcb-bomb, më 16:16 19-06-2016 Njihni rumunen që ka habitur dhe vetë rumunët: Sot do i veshë të birit bluzën me flamurin kuqezi

Nga Anta Muçaku/ Newsbomb.al

Quhet Glasu Oana Anca Mihaela është shtetase rumune dhe sot teksa pret të nisë ndeshja Shqipëri-Rumani, zemra e saj është e ndarë në dy pjesë. Anca Mihaela, ka qenë gjatë viteve ‘96-2003 studente në Tiranë dhe kjo është edhe pika e saj e fortë e lidhjes me Shqipërinë.

Ajo është e martuar me një shtetas rumun të cilit i mëson shqip dhe është nëna e një djali të cilin sot do e veshë me flamurin shqiptar. Për më shumë lexoni intervistën e saj të shkurtër dhënë për newsbomb.al.

Ju jeni shtetase rumune, e martuar gjithashtu me një shtetas rumun por sot mbështesni Shqipërinë? Na shpjegoni pak, si kështu?!

Unë kam qenë studente rumune me bursa shteti në Tiranë, për gjuhë letërsi në ‘96-2003. Kam mbrojtur dhe master aty.7 vjet kam jetuar ne Tiranë. Jam martuar me rumun dhe kam njëe çun 5 vjec dhe e mësoj me fol shqip edhe atë.

Pra nëse e kuptova drejt ju jeni kaq fort e lidhur me Shqipërinë për faktin se keni studiuar dhe jetuar për disa vite këtu?

Po,e drejtë. Jam shumë e lidhur. Ka qenë shtëpia ime, kam kujtimet më të bukura në Shqipëri.

Kam shumë shokë, flas dialektet dhe vdes për veriun dhe gegërishten. E kam shpirt adheun shqiptar,vdes për malin. Edhe vellai im ka qene student. Ai ishte yll me shqipen.

Aktualisht ju jetoni ne Rumani dhe me ç'dimë me zor po e prisni sfidën e madhe të kombëtares shqiptare në mbremje. Na tregoni pak për këto emocione?

Kam emocione për të dyja sepse e kam të veshtire të ndahem shpirtërisht. Jam femër dhe nuk ndjek futbollin reegulisht, kurse sonte per adheun rumun dhe shtetin tim të dytë Shqipërinë do rri me emocione dhe dëshiroj të bejne një lojë barabartë. Sido që të jetë, aq sa kam parë, shqiponjat janë tëmirë,trima në fushë. Por do jetë e veshtirë.

Megjithatë një barazim nuk i hyn në punë asnjërës nga skuadrat. Ju nga ju peshon pak me shumë zemra? Kush do donit të prekte fitoren e kalimit për në fazën tjetër?

Do vesh çunin me triko me flamur shqiptar dhe në dorë flamurin rumun dhe do shohim ndeshjen. I dua të dyja por ndjej se humb Rumania.

Urojmë që parandjenja juaj të dalë vërtet ! :)

Ku do e ndiqni ndeshjen dhe a "shikoheni shtrember" nga bashkëkombasit tuaj  për faktin që mbështesni Shqipërinë pasi pamë që kishit bërë edhe një postim në rrjetin social dhe aty kishin komentuar edhe rumunet që bënin tifo natyrisht për kombëtaren e tyre.

 Jo. Ajo që konstatoj është se rumunët kanë pak frikë. Kam dëgjuar që trajneri gjithashtu!

Megjithatë forca shqiptarëve! Ju puth dhe përqafoj!

rum.jpg

 

rum2.jpg

rum3.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.017160892486572
array(1) { ["section"]=> string(101) "njihni-rumunen-qe-ka-habitur-dhe-vete-rumunet-sot-do-i-veshe-te-birit-bluzen-me-flamurin-kuqezi-43999" }