Njihuni me gjirin më të bukur të bregdetit shqiptar

Publikuar tek: ekonomi, më 15:56 22-06-2016 Njihuni me gjirin më të bukur të bregdetit shqiptar

Natyra ka bërë mrekullira dhe në bregdetin shqiptar.  Ky është gjiri më fantastik i bregdetit Jon në Shqipëri. 

Gjiri i Gramit, ndodhet në zonën e Karaburunit, ndërmjet Vlorës dhe Dhërmiut.

Nga dhërmiu me skaf mund të zgjasi 30 minuta, ndërsa nga toka nuk ka akses.

Gjiri është i mbrojtur nga të gjitha anët dhe ka një pjesë të zgjatur në formë bishti që lejon ankorimin e anijeve  në raste furtunash dhe i mbron ato nga stuhia. Specifike e këtij gjiri mbetet fakti që për 2500 vite ka shërbuer për të strehuar anije dhe marinare të ndryshme. Në shkëmbinjtë  e tij mund të gjesh mbishkrime në gjuhë të ndryshme , që nga latinishtja e greqishtja deri tek anglishtja, frengjishtja dhe gjuhët arabe.  Në thellësi të detit mund të shohësh objekte antike.

Çdo person duhet ta vizitojë, të paktën për një herë të vetme.

grami_copy_copy.jpg

bregdeti.jpeg

 

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.030761957168579
array(1) { ["section"]=> string(57) "njihuni-me-gjirin-me-te-bukur-te-bregdetit-shqiptar-44279" }