Njihuni me “Parashqevinë e Beratit”, kush është mësuesja që merr titullin më të lartë të nderit nga Bujar Nishani

Publikuar tek: kulture-art, më 13:15 19-04-2017 Njihuni me “Parashqevinë e Beratit”, kush është mësuesja që merr titullin më të lartë të nderit nga Bujar Nishani

Në Berat mësuese Parashqevi Sahatci, një mësuese mjaft e dashur për brezat me rradhë që ka edukuar në qytetin e “një mbi një dritareve”, njihet ndryshe si Parashqevia e Beratit.

Mësuese Parashqevia me propozimin e Bashkisë së Beratit, dhe kryetarit Petrit Sinaj, ka marrë titullin më të lartë të nderit “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani.

Ky lajm ka gëzuar gjithë qytetarët e Beratit për të cilët mësuese Parashqevia është një vlerë e shtuar e qytetit.

Titullit “Mjeshtër i madh” që mori mësuesja i shtohet edhe titujve të mëparshëm pasi “Parashqevia e Beratit” në ë vitin 1979 është vlerësuar me titullin: "Naim Frashëri" historiane dhe etnografe dhe në vitin 1990 është vlerësuar me "Medalje per shërbime shteterore dhe shoqerore".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « KUJTESË/ Lord Byron: “S’ka komb tjetër të jetë marrë nëpër këmbë kaq pamëshirshëm nga shtetet fqinje se sa shqiptarët”
Olen Cesari ngre në këmbë 'Pallatin e Kongreseve', Veliaj i “kthen shpinën” Ajolës dhe kërcen me një person të veçantë (FOTO DHE VIDEO) »
Article Logic
Execution time: 0.021765947341919
array(1) { ["section"]=> string(116) "njihuni-me-parashqevine-e-beratit-kush-eshte-mesuesja-qe-merr-titullin-me-te-larte-te-nderit-nga-bujar-nishani-75688" }