Nobelisti Dario Fo në Rai 3: Një sistem i ri, tej bandave partitokrate

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 22:07 08-02-2015 Nobelisti Dario Fo në Rai 3: Një sistem i ri, tej bandave partitokrate Nobelisti Dario Fo sot ne emisionin e Rai 3

Në Rai-3 gjatë orëve të mbrëmjes u transmetua një intervistë e nobelistit Dario Fo, veprimtar i shpallur i Lëvizjes Italiane 5 yjet. Ai flet për politikën aktuale “skandaloze” në botë, flet për një sistem të ri tej bandave partitokrate. Ai foli në këtë emission për satirën dhe humorin, për pikturën dhe letërsinë! Dario Fo është nobelisti që kërkon ndryshime epokale që vijnë dhe duke bërë “çmendurira” pozitive që i shërbejnë qytetarëve, popullit. “Pa qenë populist, nuk je kurrë artist” tha ai gjatë emisionit. “Arti bëhet vetëm për popullin, atëherë si mundet artisti, të mos vetëquhet populist?. Satira është kurajo të godasësh të keqen” tha Nobelisti i cili shtoi se takimi më i madh në jetë, ishte “gruaja ime, Franca”. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.034213066101074
array(1) { ["section"]=> string(73) "nobelisti-dario-fo-ne-rai-3-nje-sistem-i-ri-tej-bandave-partitokrate-2750" }