Nuk ishte ngrohja globale, zjarret në Kaliforni të qëllimshme

Publikuar tek: bota, më 22:29 09-08-2018 Nuk ishte ngrohja globale, zjarret në Kaliforni të qëllimshme

Prej disa ditësh Kalifornia po përballet me një ferr të vërtetë shkaktuar nga zjarret që kanë djegur më shumë se 1200 km2.

Autoritetet besonin se zjarret janë shkaktuar nga temperaturat ekstremisht të larta si rrjedhojë e ndryshimeve klimaterike, por nuk ka rezultuar kështu.

Zjarret ka shumë gjasë që të jenë vepër e njeriut. Dhe autoritetet në SHBA kanë kryer edhe arrestimin e parë.

Ai është Forrest Gordon Clark, një 51-vjeçar vendas që sipas policisë ka dyshime të forta të jetë autori i vendosjes së zjarreve. Në kompjuterin e tij janë zbuluar e-maile që flisnin për zjarrvënie të qëllimshme.

asfwegt2wghw4h.jpg

Votoni kryebashkiakun tuaj: Kush punon mirë, kush është i korruptuar

Emri / Bashkia
Punoi mirë
I korruptuar

Ju lutem, për të votuar kryetarin e bashkisë klikoni Qarkun përkatës në hartë!

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Moment SHOKUES, shoqja hedh 16-vjeçaren nga ura (VIDEO)
29 fëmijë të vdekur nga sulmi me raketë i Sauditëve në Jemen »
Article Logic
Execution time: 0.017745018005371
array(1) { ["section"]=> string(67) "nuk-ishte-ngrohja-globale-zjarret-ne-kaliforni-te-qellimshme-130648" }