Nuk ndalet Rusia, paralajmëron krizë në Ballkan: Gati bllokimi i marrëveshjes Maqedoni-Greqi

Publikuar tek: bota, më 13:17 12-07-2018 Nuk ndalet Rusia, paralajmëron krizë në Ballkan: Gati bllokimi i marrëveshjes Maqedoni-Greqi

Moska nuk do të mjaftohet me dëbimin e diplomatëve grekë nga Rusia si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Athinës, por ka paralajmëruar se do të bllokojë në Këshillin e Sigurimit marrëveshjen për emrin e Maqedonisë.

Mediat greke zbulojnë se ka patur një telefonatë të tensionuar mes ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov dhe shefit të diplomacisë greke, Nikos Kotzias.

Ky i fundit i ka treguar homologut rus vijat e kuqe që Athina nuk lejon të tejkalohen, duke folur për vende të treta që janë angazhuar në sabotimin e marrëveshjes për çështjen e emrit.

Lavrov mësohet të ketë thënë se Rusia do të bllokojë marrëveshjen në Këshillin e Sigurimit të OKB, por Kotzias i është përgjigjur se marrëveshja është transparente dhe nuk mund të ndalet.

Dje, krerët e shteteve dhe qeverive të Aleancës së NATO-s morën vendimin e tyre për të Maqedoninë t’i bashkohet aleancës, me kushtin që të finalizojë të gjitha procedurat e brendshme që kanë të bëjnë me marrëveshjen për emrin.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0045979022979736
array(1) { ["section"]=> string(97) "nuk-ndalet-rusia-paralajmeron-krize-ne-ballkan-gati-bllokimi-i-marreveshjes-maqedoni-greqi-127663" }