Parisi në protestë, mbyllet Kulla Eiffel dhe shkollat

Publikuar tek: bota, më 16:54 09-04-2015 Parisi në protestë, mbyllet Kulla Eiffel dhe shkollat

Qytetarët e Parisit ia kanë kushtuar ditën e sotme protestave. Protestat vijnë si shkak i pakënaqësive të grupeve të ndryshme të popullsisë ndaj reformave të fundit të qeverisë.

Kulla Eiffel është mbyllur dhe shumë shkolla franceze kanë ndalur mësimdhënien. Gjithashtu edhe kontrolluesit e trafikut ajror kanë organizuar protesta prej dy ditësh duke shkaktuar madje anullimin e fluturimeve.

Punonjësit e sektorit privat dhe publik duke përfshirë mësuesit, noterët, doktorët kërkojnë më shumë mbrojtje si të punësuar, daljen në pension në moshën 59 vjeç, të gjithë janë bashkuar kundër reformave të qeverisë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.03004789352417
array(1) { ["section"]=> string(57) "parisi-ne-proteste-mbyllet-kulla-eiffel-dhe-shkollat-8280" }