Pas dorëheqjes së Matteo Renzit, Paolo Gentiloni pranon të formojë qeverinë e re

Publikuar tek: bota, më 14:29 11-12-2016 Pas dorëheqjes së Matteo Renzit, Paolo Gentiloni pranon të formojë qeverinë e re

Paolo Gentiloni ish ministër i Jashtëm në qeverinë e Renzit është pritur në një takim nga Presidenti i Republikës Sergio Mattarella që i ngarkoi të krijojë qeverinë e re pas dorëheqjes së Kryetarit të Bordit, Matteo Renzi.

Gentiloni, që ka shërbyer si ministër i Jashtëm që prej vitit 2014 është treguar i gatshëm për të marrë këtë detyrë të rëndësishme ndërsa ka falenderuar Presidentin për besimin.

Gentiloni është 62 vjeç dhe ka lindur në Romë. Ka pasur një edukim katolik dhe vjen nga një familje fisnike. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.018852949142456
array(1) { ["section"]=> string(85) "pas-doreheqjes-se-matteo-renzit-paolo-gentiloni-pranon-te-formoje-qeverine-e-re-62305" }