Pas fjalimit të ministrit Bushati, Vasili ka një vërejtje miqësore për kryetarin e Kuvendit

Publikuar tek: politike, më 09:31 13-10-2017 Pas fjalimit të ministrit Bushati, Vasili ka një vërejtje miqësore për kryetarin e Kuvendit

 Kryetari i grupit parlamentar socialist Petrit Vasili i ka bërë vërejtje kryetarit të Kuvendit Gramoz Ruçi pasi fjalimi i ministrit të Jashtëm Ditmir Bushati e ka kaluar limitin e kohës prej 10 minuta.

 “Në kushtet e nenit 47 ju e dini që koha e ndërhyrjes nuk mund të jetë më shumë se 10 minuta dhe ju e patë që kanë kaluar 3 minuta nga konsumimi i 10 minutëshit.

Së pari jemi të habitur që dikush përcaktoi që pakicat kombëtare kanë të drejta të ndryshme.

Së dyti debati dhe dëgjesat shkencore nuk janë ato që shkëmbehen fshehurazi, por në mënyrë publike.

Së treti, argumente qesharake që ca ministra kanë firmosur e ca jo nuk janë për auditorin e parlamentit, kush do të jetojë me këto argumenta le të vazhdojë.

Dhe e fundit u fol se kemi konsultuar shkencëtarë për të, nuk e gjejnë dot ministrat aq më tepër ata që sjanë marre me veprimtarinë shkencore”, e ka mbyllur fjalën e tij Petrit Vasili.

Në fund Gramoz Ruçi e ka sqaruar Petrit Vasilin duke thënë se gjatë fjalës së ministrit është zbatuar plotësisht rregullorja për nenin 47 që ka të bëjë me të drejtën e fjalës pasi ministri që foli do miratojë projektligjin për pakicat etnike kështu që nuk është shkelur aspak rregullorja.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Projektligji për pakicat etnike, Vasili: Mos e votoni, do të shkaktojë kaos në të ardhmen
Sekretarja e PD s’duron më: Na ka mbet të lëpijmë hishtat se gjella është gati »
Article Logic
Execution time: 0.0043151378631592
array(1) { ["section"]=> string(96) "pas-fjalimit-te-ministrit-bushati-vasili-ka-nje-verejtje-miqesore-per-kryetarin-e-kuvendit-95727" }