PD prezanton platformën për reformen në drejtësi, Alibeaj: Ndryshimet kushtetuese brenda hapësirave që ajo lejon

Publikuar tek: politike, më 12:25 21-09-2015 PD prezanton platformën për reformen në drejtësi, Alibeaj: Ndryshimet kushtetuese brenda hapësirave që ajo lejon

Partia Demokratike ka prezantuar sot platformën e saj për reformën në drejtësi. Deputeti Eduart Halimi u shpteh se kjo platform përmban 300 rekomandime dhe të dorëzohet në komisionin për reformën në drejtësi.

Deputeti i PD-së Enkelejd Alibeaj tha se në hartimin e platformës janë përmbushur të gjitha vakumet që ekzistojnë midis dokumenteve analitike dhe strategjike.

Me i jemi referuar një sërë organizmash europiane. Dokumentat që morëm në analizë datojnë nga 2010 në 2015. Ruajtëm me kujdes disa çeshtje delikate, ndryshimet kushtetuese janë të tilla që mund të kryhen brenda hapësirave që Kushtetuta lejon, ato duhet të jenë në sintoni të plotë me parimet bazë të saj. Konkretisht ndarja dhe balancimi i pushteteve, sigurimi dhe respektimi i të drejtave të njeriut etj”, tha Alibeaj.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “Sajmir Tahiri e kishte në pronësi makinën kur Habilajt trafikuan drogën’’ , PD nxjerr dokumentet e TIMS
Ministri Naço kërkesë SHBA dhe KiE për informacion rreth shqiptarëve e dënuar jashtë vendit »
Article Logic
Execution time: 0.024096012115479
array(1) { ["section"]=> string(116) "pd-prezanton-platformen-per-reformen-ne-drejtesi-alibeaj-ndryshimet-kushtetuese-brenda-hapesirave-qe-ajo-lejon-21312" }