Pediatrët i tërheqin vëmendje prindërve: Mos i jepni paracetomol fëmijëve

Publikuar tek: bota, më 22:18 22-07-2016 Pediatrët i tërheqin vëmendje prindërve: Mos i jepni paracetomol fëmijëve

Pediatrët britanikë i kanë tërhequr vëmendje prindërve, të mos përdorin paracetomol për fëmijët pasi sipas tyre pasi fëmijët të rriten mund të kenë probleme.

Pediatri dhe njëkohësisht profesori i Pediatrisë së përgjithshme në "University College London", Alastair Sutcliffe, thotë se prindërit të cilët përdorin paracetomol edhe për ngritjen më të vogël të tëmperaturës i rrezikojnë ata të sëmuren nga astma, sëmundje të zemrës, të veshkave dhe mëlçisë.

"Sunday Times" shkruan se gabimi më i madh që bëjnë prindërit është dhënia tepër e shpeshtë e paracetamolit dhe në doza tepër të larta e paracetomolit.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.055590152740479
array(1) { ["section"]=> string(78) "pediatret-i-terheqin-vemendje-prinderve-mos-i-jepni-paracetomol-femijeve-47468" }