Për herë të parë në historinë e dy rretheve, çfarë po bëjnë bashkë korçarët e mirditorët (FOTOT)

Publikuar tek: kulture-art, më 13:01 12-12-2016 Për herë të parë në historinë e dy rretheve, çfarë po bëjnë bashkë korçarët e mirditorët (FOTOT)

Është një event që ndodh për herë të parë në historinë e dy rretheve.

Shkolla “Themistokli Gërmenji” në Korçë është binjakëzuar me shkollën e mesme të Rrëshenit me qëllim shkëmbimin e traditave e kulturës midis qyteteve. Ashtu siç ndodhte shumë kohë më parë, nxënësit korçarë kanë qenë mysafirë në shtëpitë e nxënësve mirditorë dhe tashmë është koha e këtyre të fundit që të kthejnë vizitën për korçarët.

Nxënësit mirditorë kanë mbërritur në ambientet e shkollës ku janë njohur edhe me një ekspozitë të korçarëve të rinj ndërsa në mbrëmje, të dy shkollat so të sjellin përmes një koncerti të përbashkët, traditën e vendeve të tyre, shkrirë, në këngë, kostumografi e valle.

 

stes1.jpg

ftes2.jpg

ftes4.jpg

ftes5.jpg

ftes6.jpgftes7.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Shuhet në moshën 73 vjeçare Mbretëresha e këngës rome, performoi në 2011 edhe në Shqipëri
Instalohet pajisja për dezinfektimin e ikonave në Muzeun e Artit Mesjetar »
Article Logic
Execution time: 0.022030115127563
array(1) { ["section"]=> string(99) "per-here-te-pare-ne-historine-e-dy-rretheve-cfare-po-bejne-bashke-korcaret-e-mirditoret-fotot-62398" }