Përmbytje të mëdha në Francë, evakuohen mijëra persona

Publikuar tek: bota, më 09:02 10-08-2018 Përmbytje të mëdha në Francë, evakuohen mijëra persona

Rreth 1600 persona janë evakuar si pasojë e përmbytjeve të mëdha në jug të Francës.

Sipas zyrtarëve, shumica prej tyre u venodësn nëpër kampe. Zonat më të prekura nga vërshimet janë, Gard, Ardèche dhe Drôme.

Një numër i madh policësh dhe helikopterësh janë angazhuar në këtë pjesë. Përmbytjet kanë ardhur pasi jugu i Francës dhe pjesa më e madhe e Evropës janë përballur me temperatura jashtëzakonisht të larta.

Ministria e Brendshme e Francës ka njoftuar se gjashtë departamente janë vënë në gjendje të jashtëzakonshme.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E përplasi makina në mes të rrugës, vdes në spital shqiptari në Itali
Prindërit e Melania Trump marrin shtetësinë amerikane, mamaja rrobaqepëse dhe babai shofer »
Article Logic
Execution time: 0.020823001861572
array(1) { ["section"]=> string(60) "permbytje-te-medha-ne-france-evakuohen-mijera-persona-130679" }