PO NDODH/ Përshkallëzohet protesta kundër rritjes së çmimit të NAFTES në Paris, policia përdor ujë dhe gaz lotsjellës

Publikuar tek: bota, më 12:29 24-11-2018 PO NDODH/ Përshkallëzohet protesta kundër rritjes së çmimit të NAFTES në Paris, policia përdor ujë dhe gaz lotsjellës

Përshkallëzohet dhuna në rrugët e Parisit në protestën në orët e para të mëngjesit të sotëm, kur mijëra protestues kanë filluar konfrontimet me policinë atje.

Sipas raportimit të mediave ndërkombëtare, policia sapo ka përdorur gaz lotsjellës dhe zjarrëfikset që ishin vendosur nëpër rrugë për të shpërndarë turmën e protestuesve. Qindra e mijëra franceze janë duke protestuar në të gjithë Francën kundër masave të qeverisë që çuan në rritjen e çmimit të naftës, ndërkohë që kjo rezultoi edhe në një bllokim masiv të institucioneve.

BBC raporton se turma e njerëzve ka arritur të thyejë kordonët e mëdhenj të policisë në Champs Elysee pavatësisht masave të marra. Edhe qëndra e Parisit është përfshirë nga protestat masive… (vijon)

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0067079067230225
array(1) { ["section"]=> string(122) "po-ndodh-pershkallezohet-protesta-kunder-rritjes-se-cmimit-te-naftes-ne-paris-policia-perdor-uje-dhe-gaz-lotsjelles-142701" }