Po sikur, larg qoftë, ta kemi fajin vetë?

Publikuar tek: fcb-bomb, më 17:05 23-08-2016 Po sikur, larg qoftë, ta kemi fajin vetë?

Nga Ermal Hasimja

Fajin e kanë grekët, serbët, Saliu, Sorosi, homoseksualët, iluminatit, thatësira, përmbytja e shkaktuar nga rreshtimi i planetëve, shejtani që shkundi brekët në Drin, Çurçilli që na fali te Stalini, etj, etj. More po kemi qindra vjet që ankohemi e nuk po zgjidhim gjë! Po sikur, larg qoftë, ta kemi fajin vetë? Ti plehra që hedh plehrat nga makina, ti 20 vjeçar që futesh te forumi rinor se do të gjesh punë në shtet dhe ka goca të bukura, ti legen që voton për hajdutët, ti burrë-lavir që shet votën, ti trim i madh që vret dikë se të pa shtrembët, ti polic që ruan parcelën e kanabisit, ti mësues që mashtron nxënësit e prindërit me 10 qyl, ti pedagog që shet notat në provim, ti komunist me fuoristradë që qan për Çavezin dhe nuk pranon më pak se 30% në tender, ti drejtor që shpik ligje dhe i merr shpirtin biznesit se ashtu e ke parë në Itali, ti Jorgo që ke ndryshuar emrin në Greqi dhe quan Rashicën tradhtar se do të luajë me Kosovën, unë që po shkruaj këtë status? Çfarë do t’u lemë fëmijëve? Borxhe dhe ankesa? Po sikur ta bënim si gjermanët? D.mth. po sikur të punojmë? Po sikur t’ia nisim nga vetja?

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0066468715667725
array(1) { ["section"]=> string(44) "po-sikur-larg-qofte-ta-kemi-fajin-vete-50636" }