Prag çeljes së negociatave, Macron mban fjalimin historik: Europa në gjendje lufte

Publikuar tek: bota, më 12:15 17-04-2018 Prag çeljes së negociatave, Macron mban fjalimin historik: Europa në gjendje lufte Emmanuel Macron

Presidenti i Francës Emmanuel Macron mbajti një fjalim në të cilin u shpreh se Europa është në gjendje të “ luftës civile” dhe është goditur nga një “magjepsje jo liberale”, ndërsa i nxiti shtetet anëtare të ruajnë "një model unik" të BE.

Kjo deklaratë e Macron vjen në prag të çeljes së negociatave. Duke hedhur vizionin e tij për të ardhmen e BE në selinë e Parlamentit Evropian në Strasburg, Emmanuel Macron tha se kishte një "kontekst të ndarjes dhe dyshimit në Europë".

Macron u tha eurodeputetëve se Franca do të ishte i lumtur të rriste kontributin e saj në buxhetin e BE me qëllim të forcimit të sovranitetit në mbarë Evropën, por që uljet për shtetet anëtare do të duhej të hiqeshin dhe rrjedhat e reja të financimit u gjetën për institucionet e BE.

"Brexit vazhdon. Ende po diskutohet dhe punohet, këtu unë do t'i falënderoja punës së kryer nga Michel Barnier, "i tha ai eurodeputetëve.

"Por ka dyshime në një numër vendesh evropiane. Muaj pas muajsh po shohim pikëpamjet dhe ndjenjat që dalin në mendime të caktuara themelore. Duket se ekziston një lloj lufte civile evropiane. Egoizmi dhe egoizmi kombëtar duket se kanë përparësi për atë që na bashkon.

"Ka një magjepsje jo liberale dhe kjo po rritet gjatë gjithë kohës. Pra, Europa ka një përgjegjësi gjithnjë e më të madhe. "

 Presidenti francez tha se do të ishte gabimi më i keq i mundshëm të heqë dorë nga modeli social evropian dhe integrimi i kontinentit, duke e përshkruar nacionalizmin si një "tendencë vdekjeprurëse që mund ta çonte kontinentin tonë në humnerë".

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kufizimet financiare të SHBA-së për Rusinë, Kremlini merr masat e hakmarrjes për goditjen e amerikanëve, ç'pritet të ndodhë
Tmerr në ajër, çahet aeroplani dhe thith pasagjerët nga dritarja (Foto) »
Article Logic
Execution time: 0.024016141891479
array(1) { ["section"]=> string(87) "prag-celjes-se-negociatave-macron-mban-fjalimin-historik-europa-ne-gjendje-lufte-117176" }