Presidenti i Italisë deklaron: Italianët me origjinë shqiptare dhe shqiptarët janë dy faqet e një medalje të artë

Publikuar tek: rajon, më 16:14 07-11-2018 Presidenti i Italisë deklaron: Italianët me origjinë shqiptare dhe shqiptarët janë dy faqet e një medalje të artë

Presidenti aktual i Italisë, Sergio Mattarella bashkë me Presidentin e vendit tonë Ilir Meta po marrin pjesë në kremtimin e 550 vjetorit të vdekjes së heroit  tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeut .

 

Ata i priti Presidenti i Rajonit të Kalabrisë, Mario Oliverio, dhe kryetari i komunës së San Demetrio Corone, Salvatore Lamirata.

Në këtë ceremoni Matarella mbajti një fjalim, ku nuk la pa përmendur raportin e shqiptarëve me arbëreshët.

“Italianët me origjinë shqiptare dhe shqiptarët janë dy faqet e një medalje të artë. E cila përshkruan kontributin e jashtëzakonshëm gjatë 500 viteve të fundit që ka ardhur  si pasojë e zhvillimit social, ekonomik dhe juridik të Italisë”, është shprehur  Sergio Mattarella.

45563388_184230849148815_5571487711593758720_n.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dy vite burg për Gruevskin, propozimi për heqjen e mandatit kalon në parlament
Taksa për mallrat, Bosnja kundër Kosovës: Do të kërkojmë që... »
Article Logic
Execution time: 0.014737129211426
array(1) { ["section"]=> string(119) "presidenti-i-italise-deklaron-italianet-me-origjine-shqiptare-dhe-shqiptaret-jane-dy-faqet-e-nje-medalje-te-arte-140630" }