Princi Leka: Kosova dhe Shqipëria duhet të bashkohen nën një monarki

Publikuar tek: barometri, më 08:24 10-08-2018 Princi Leka: Kosova dhe Shqipëria duhet të bashkohen nën një monarki

Princi Leka i Dytë beson se zgjidhja më e mirë për Kosovën dhe Shqipërinë është të bashkohen nën një monarki.

Në një intervistë për gazetën Dielli, Princi i Kurorës thekson se që kur familja mbretërore u kthye nga jeta e tyre në mërgim, detyra e tyre ishte të hiqnin barrierat midis shqiptarëve dhe të promovonin unifikimin e grupeve shqiptare në Ballkan.

Leka II thotë se një Shqipëri e Madhe, e vendosur si monarki kushtetuese, do të sigurojë stabilitet më të madh politik sesa sistemi aktual politik. Princi Leka përdor Mbretërinë e Bashkuar dhe monarkitë e tjera të Europës Perëndimore si shembuj të asaj që Shqipëria mund të arrijë në të ardhmen si një monarki kushtetuese e orientuar nga Perëndimi.

I pyetur nëse është i gatshëm të bëhet mbret i një Kosove të bashkuar dhe Shqipërisë, Princi Leka u përgjigj: "Familja mbretërore gjithmonë do të respektojë vullnetin e popullit. Të jesh një princ apo mbret është një jetë. Të jem në gjendje ti shërbej vendit tim nuk shihet nga unë si një punë, por nderi më i madh ".

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029659032821655
array(1) { ["section"]=> string(74) "princi-leka-kosova-dhe-shqiperia-duhet-te-bashkohen-nen-nje-monarki-130663" }