Procesi i Berlinit, këto janë projektet që pritet të nisin në 2017 në Shqipëri dhe Kosovë

Publikuar tek: ekonomi, më 11:21 05-01-2017 Procesi i Berlinit, këto janë projektet që pritet të nisin në 2017 në Shqipëri dhe Kosovë

Gjatë këtij viti që sapo ka hyrë pritet të nisin një sërë projektesh në vendet e rajonit që kanë të bëjnë me atë që njihet si Procesi i Berlinit dhe që synojnë rritjen e ndërlidhjes mes gjatë vendeve, përfshi këtu edhe Shqipërinë.

Po gjatë këtij viti është parashikuar që të mbahet edhe Samiti i radhës, këtë herë në kryeqytetin italian, Romë. Vendet e Ballkanit Perëndimor do të raportojnë mbi ecurinë e investimeve të ndërlidhjes që financohen në emër të këtij projekti të madh. Po cilat janë investimet që pritet të nisin kryesisht më mesin e 2017-ës?

Sipas Monitor, në rastin e Shqipërisë bëhet fjalë për projektin hekurudhor

Tiranë – Rinas – Durrës, ku kostoja totale parashikohet në 81.5 mln euro dhe ku partnerët janë Ministria e Transportit dhe Infrastrukturës, si dhe Hekurudha Shqiptare.

Në Serbi, projekti është pjesë e Korridorit Orient/East-Med e që ka të bëjë me ndërtimin e segmentit hekurudhor Serbi – Bullgari. Vlera totale e projektit është parashikuar në 84.4 mln euro dhe data e fillimit do të jetë mesi i vitit 2017, ndërsa pritet të përfundojë në 2019-ën.

Për Kosovën, bëhet gjithashtu fjalë për të njëjtin korridor, e më konkretisht për ndërtimin e linjës hekurudhore që do të lidhë Maqedoninë – Kosovën – Serbinë. Për pjesën e Kosovës vlera totale e projektit është parashikuar në 42.3 mln euro dhe pritet të realizohet nga InfraKos Sh. A., në bashkëpunim me Ministrinë e Financave. Koha e fillimit edhe për këtë projekt pritet të jetë gjithashtu mesi i vitit 2017.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072269439697266
array(1) { ["section"]=> string(94) "procesi-i-berlinit-keto-jane-projektet-qe-pritet-te-nisin-ne-2017-ne-shqiperi-dhe-kosove-64633" }