Projekti i hidrocentralit, ja qyteti ku do të ndërtohen 21 shtëpi të reja

Publikuar tek: barometri, më 09:01 15-07-2018 Projekti i hidrocentralit, ja qyteti ku do të ndërtohen 21 shtëpi të reja

Pasi ka përfunduar me sukses ndërtimin e hidrocentralit të Banjës, kompania Statkraft ka nisur punën për ndërtimin e një HEC-i të ri në qytetin e Maliqit.

Lajmin e ka bërë publik Misnistri Damian Gjiknuri, sipas të cili kompania që po ndërton hidrocentralin ka ndërtuar dhe 21 shtëpi zëvendësuese për familjet që preken nga projekti i Moglicës.


Hidrocentrali i Moglicës do të ketë kapacitet më shumë se sa dyfishi i hidrocentralit të Banjës dhe është hidrocentrali i dytë që po ndërtohet nga kompania Statkraft.

Postimi i Ministrit Gjiknuri:

167 sekonda për të parë se si u ndërtuan 21 shtëpi private zëvendësuese në Maliq për familjet që preken nga krijimi i rezervuarit të hidrocentralit të Moglicës. 
Investimi kryhet nga Statkraft në kuadër të programeve mjedisore dhe sociale të negociuara me qeverinë shqiptare si pjesë e projektit të Kaskadës së Devollit

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.040935039520264
array(1) { ["section"]=> string(79) "projekti-i-hidrocentralit-ja-qyteti-ku-do-te-ndertohen-21-shtepi-te-reja-127931" }