Protesta të dhunshme në Francë, qytetarët sfidojnë hapur Macron

Publikuar tek: bota, më 13:04 15-04-2018 Protesta të dhunshme në Francë, qytetarët sfidojnë hapur Macron foto ilustruese

63 persona janë arrestuar dhe nëntë policë janë plagosur gjatë protestave të dhunshme në Francë kundër ndryshimeve në Ligjin e Punës që ka miratuar presidenti Emanuel Macron.

Protestat u zhvilluan në Nantë dhe Montpellier, ndërsa protestuesit kanë shkatërruar çfarë u ka dalë përpara.

Ministri i Brendshëm Gerard Collomb denoncoi dhunën dhe dëmtimin ndërtesave.

Kolomb kërkoi qetësimin e turmës, ndërsa një protestë tjetër është planifikuar të dielën në Notre-Dame-des-Landes në perëndim të Francës.

Protestat kanë nisur ditën e shtunë, gjatë një marshimi të punëtorëve të trenit në lidhje me planin e reformës së punës së hekurudhave të Macron, greva që kanë shkaktuar trafik mbarëkombëtar.

Macron do shfaqet në televizionin kombëtar të dielën, për të shpjeguar reformat e tij në ekonominë franceze.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Moti i nxehtë, kontineti i largët NËN PUSHTETIN e flakëve (FOTO)
Amerika ka pranuar vetëm 11 refugjatë sirianë »
Article Logic
Execution time: 0.021420001983643
array(1) { ["section"]=> string(69) "protesta-te-dhunshme-ne-france-qytetaret-sfidojne-hapur-macron-116979" }