Protesta të dhunshme në Paris, arrestohen 100 persona

Publikuar tek: bota, më 18:16 29-11-2015 Protesta të dhunshme në Paris, arrestohen 100 persona

Marshi për ndryshumin klimaterik në Paris të Francës është kthyer në një përleshje të ashpër mes të pranishëmëve dhe forcave të policisë.

Protestuesit kanë kërkuar të merren masa për ndryshimin klimaterik që po prek planetin Tokë dhe përbën një kërcënim për ambientin por edhe ekzistencën e mijëra specieve. Rreth 100 persona janë arrestuar me sende të dyshimta në protestë ndërsa 400 të tjerë janë përjashtuar për 5 viten nga pjesëmarrjet në protesta. Ndërsa ditën e nesërme po në Paris do të mbahet konferenca botërore për ndryshimin klimaterik, protesta janë zhvilluar në dhjetra shtete të botës.

Në Britaninë e Madhe protestuesit e “Lëvizjes Kilmaterike” kanë thyer rekord me plot 500 mijë të pranishëm.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029183864593506
array(1) { ["section"]=> string(58) "protesta-te-dhunshme-ne-paris-arrestohen-100-persona-26543" }