Publikohen të dhënat, numër i lartë fëmijësh kosovar në zonat e kontrrolluara nga ISIS

Publikuar tek: rajon, më 20:14 28-11-2017 Publikohen të dhënat, numër i lartë fëmijësh kosovar në zonat e kontrrolluara nga ISIS

Një numër i madh i fëmijëve nga Kosova janë duke qëndruar në zonat e konfliktit në Siri dhe Irak.

Këto të dhëna flasin për kosovarë që janë për momentin pjesë e organizatës terroriste ISIS ose qëndrojnë në burgje në zonat e konfliktit.

Renditja tregon se në zonat e konfliktit vazhdojnë të qëndrojnë 196 qytetarë nga Kosova prej të cilëve 95 janë fëmijë 41 gra dhe 60 burra. Sakaq mësohet se 51 fëmijë kanë udhëtuar nga Kosova për në SIri e Irak ndërsa 40 të tjerë janë lindur në zonat e konfliktit. Këëtu përfshihet edhe ato që kanë ndërruar jetë.

Deri më tani sipas këtyre të dhënëve që Kallxo.com merr nga Anti-terrori e Policisë së Kosovës nga zonat e konfliktit janë rikthyer 123 burra 7 gra dhe 3 fëmijë. Ndërsa në luftimet dhe aktivitetet në zonat e konfliktit deri më tani janë vrarë 74 shtetas të Kosovës prej të cilëve 72 burra një grua dhe një fëmijë.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.033621072769165
array(1) { ["section"]=> string(84) "publikohen-te-dhenat-numer-i-larte-femijesh-ne-zonat-e-kontrrolluara-nga-isis-101140" }