Publikohen vende të lira pune në Shqipëri, ja si të aplikoni online me shpejtësi

Publikuar tek: ekonomi, më 11:14 11-10-2016 Publikohen vende të lira pune në Shqipëri, ja si të aplikoni online me shpejtësi

Shërbimi Kombëtar i Punësimit ka publikuar në faqen zyrtare online 3.567 vende të lira.

Të shpërndara në 65 qytete, kandidatët mund të aplikojnë për vendin e punës që dëshirojnë përmes aplikimit online.

Për këto vende të lira pune mund të aplikojë çdokush që plotëson kriteret e kërkuara nga punëdhënësi përkatës.

Aplikimi për to mund të bëhet online, pasi faqja zyrtare e Shërbimit Kombëtar të Punësimit (puna.gov.al) u jep mundësi të interesuarve të aplikojnë direkt për vendin ku dëshirojnë të punësohen.

Për të kryer këtë procedurë duhet të jeni të regjistruar në sistem, pasi në rastin kur ende nuk keni krijuar llogarinë personale, keni të drejtë të vizitoni të gjitha ofertat e punës, por nuk ju jepet mundësia e aplikimit për një vend pune. Këtë të drejtë e merrni pasi keni krijuar profilin e punëkërkuesit, i cili përmban të dhëna bazë si: Emri, mbiemri, ditëlindja, numri i kartës së identitetit, gjinia apo adresa e email-it. Pas regjistrimit të këtyre të dhënave, sistemi dërgon automatikisht fjalëkalimin në adresën e postës elektronike, i cili të mundëson aksesueshmërinë në faqe si dhe aplikimin për vendet e lira të punës.

Sa u takon vendeve të publikuara, ka një larmi profesionesh dhe zanatesh, duke filluar nga roje, pastrues peshku, rrobaqepës, operator kompjuterash, sekretare, kuzhinier, picajol, saldator, agjent shitjeje pasurie të patundshme, punëtor krahu, deri te ekonomist, inxhinier pyjesh, inxhinier kimie, gjeolog, disenjator grafikësh, inspektor shërbimi transporti, edukatore kopshti, mësuese, infermiere, laborant në mjekësi etj. Në faqen zyrtare të Shërbimit Kombëtar të Punësimit, veç këtyre 3.622 vendeve të liria të punës të regjistruara online, sqarohet se janë të regjistruara në total gati 33 mijë vende të lira pune.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.037543058395386
array(1) { ["section"]=> string(85) "publikohen-vende-te-lira-pune-ne-shqiperi-ja-si-te-aplikoni-online-me-shpejtesi-55782" }