Publikohet HARTA e parë etnografike për shqiptarët, ÇAMËT përbënin një grup të veçantë

Publikuar tek: fcb-bomb, më 11:14 25-06-2019 Publikohet HARTA e parë etnografike për shqiptarët, ÇAMËT përbënin një grup të veçantë

Kjo mund të jetë harta e parë moderne etnografike për shqiptarët, e hartuar nga britanikët në 1880, si mundësi për të kuptuar kufijtë natyrorë të shqiptarëve.

Qartazi, shqiptarët kishin një pozicionim mjaft të dallueshëm në trojet e tyre. Shqiptarët e Çamërisë përbënin një grup të veçantë të njohur nga studiuesit e hershëm britanikë.

Ndaj, shteti shqiptar dhe shqiptarët të mos kenë asnjë dilemë për Çështjen Çame. Nuk kërkohet asgjë më shumë se zbatimi i Konventës Europiane për të Drejtat e Njeriut. Kush mendon se Çështja Çame është çështje pronash, është hilecak dhe i painformuar.

Nuk besoj se do ketë qetësi pa zgjidhur këtë çështje në gjithë dimensionet e saj, që nga kujtesa dhe nderimi i viktimave e deri tek zgjidhja e çdo pengese juridike e shtetërore që ndalon pasardhësit e çamëve të gëzojnë çdo të drejtë në tokën e tyre. Unë e dua Çamërinë./ Publikuar nga studiuesi Erald Kapri

 

65818631_10217355348449334_5368397459993133056_n.jpg65193034_10217355348169327_3941229872491266048_n.jpg

65196714_10217355348369332_6215878882126462976_n.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.10979795455933
array(1) { ["section"]=> string(92) "publikohet-harta-e-pare-etnografike-per-shqiptaret-camet-perbenin-nje-grup-te-vecante-169666" }