Putin: ISIS financohet nga 40 shtete, përfshi edhe anëtarë të G20-ës

Publikuar tek: bota, më 17:13 16-11-2015 Putin: ISIS financohet nga 40 shtete, përfshi edhe anëtarë të G20-ës Presidenti rus, Vladimir Putin

RT

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka thënë se sipas shërbimeve sekrete ruse, organizata terroriste ISIS financohet nga 40 shtete, disa prej të cilave janë edhe anëtarë të G20-ës.

“Kam dhënë informacione se ISIS financohet nga persona privatë, para që vjen nga në shtete të ndryshme. Përfshi edhe anëtarë të G20-ës”, ka thënë Putin gjatë samitit.

“Shpresoj shumë që t’i tregoj miqve dhe kolegëve fotografi satelitore që tregojnë madhësinë e tregtisë ilegale të armëve dhe naftës. Karvanë që zgjaten deri në 3 mijë - 4 mijë metra”, tha presidenti rus. Putin shtoi se nuk është momenti i duhur për të gjetur se cili shtet e financon më shumë dhe cili më pak por forcat duhen përqëndruar te lufta.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.031806230545044
array(1) { ["section"]=> string(72) "putin-isis-financohet-nga-40-shtete-perfshi-edhe-anetare-te-g20-es-25557" }