Qeveria vë në lojë qytetarët për Stadiumin ‘’Qemal Stafa’’, miratoi projektin final ditën e dëgjesës publike (VENDIMI)

Publikuar tek: aktualitet, më 13:30 07-06-2016 Qeveria vë në lojë qytetarët për Stadiumin ‘’Qemal Stafa’’, miratoi projektin final ditën e dëgjesës publike (VENDIMI)

Qeveria vë në lojë qytetarët për stadiumin ''Qemal Stafa''. Ditën që e shpalli dëgjesë publike ka bërë miratimin final të projektit.

Stadiumi ‘’Qemal Stafa’’, mbi të cilin projektohet një kullë e lartë, e  kundërshtuar nga të gjithë do të ndërtohet pas vendimit të marrë më 29 prill.

Por çfarë ndodhi më 29 prill? Më 29 prill u zhvillua dëgjesa publike, e shpallur nga qeveria, ku ndodhi edhe incidenti i analistëve dhe përfaqësuesve të shoqërisë civile me gardën.

I pranishëm në atë përplasje qe edhe Gjergj Bojaxhi.

‘’Të nderuar miq,

Kryeministri dhe qeveria vazhdojnë të luajnë teater me qytetarët e këtij vendi.

Me date 29 Prill, ku me gjasme do behej informimi dhe konsultimi ne lidhje me projektin tek Stadiumi Kombëtar, në fakt paska qënë dita që Qeveria dhe KKT ka vendosur në mënyrë të rrufeshme lejen për kullën me stadium.

Kjo leje, për shkak të korrupsionit, përfundoi në një projekt që po i përcan Shqiptarët dhe nuk po i bashkon. Kjo leje shkon edhe më tej duke marrë territore nga Bashka e Tiranës, ku qytetarët apo Këshilli Bashkiak nuk kanë dhënë miratimin.

Kjo është një sfidë për të gjithë qytetarët për të ngritur zërin, pasi duke vazhduar me kulla betoni e qendra tregtare shkatërrohet në mënyrë të vazhdueshme standarti i jetesës. Kjo qeveri po tregon se nuk i sherben më qytetarëve por klientëve që po e mbajnë në pushtet.’’, shkruan Bojaxhi.

stadiumi.jpgstadiumi2.jpg

 

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Prokurorët me urgjencë në zyrën e Haki Çakos, sekuestrojnë kompjuterin (VIDEO)
Tërmet Peçi i dënuar, vendimi për kryebashkiakun e Tepelenës (FAKSIMILE) »
Article Logic
Execution time: 0.14206886291504
array(1) { ["section"]=> string(117) "qeveria-ve-ne-loje-qytetaret-per-stadiumin-qemal-stafa-miratoi-projektin-final-diten-e-degjeses-publike-vendimi-42730" }