Rama flet hapur: Do them disa gjëra që s’i kam thënë kurrë, kam marrë dhurata të çmuara...

Publikuar tek: politike, më 20:49 13-09-2018 Rama flet hapur: Do them disa gjëra që s’i kam thënë kurrë, kam marrë dhurata të çmuara...

Kryeministri Edi Rama duke folur rreth pasurive të politikanëve dhe personale, i pyetur në lidhje me propozimin e PD për “vettingun e politikanëve”, ka rrëfyer çfarë vuri re në Kryeministri kur shkoi për herë të parë.

Lidhur me dhuratat e politikanëve, Rama tha se kur shkoi në Kryeministri nuk gjeti asnjë dhuratë. Ai tha se për herë të parë Kryeministria është e mbushur me dhurata “të çmuara” të cilat kanë mbërritur për të, por janë regjistruar dhe kanë qëndruar aty pasi kanë kaluar një vlerë të paracaktuar monetare.

Kryeministri Rama u shpreh se është i gatshëm të tregojë çdo pasuri të tijën, duke nisur nga faturat e ndërtimit të shtëpisë në Surrel, por insistoi se vettingu duhet të prekë edhe të afërmit e politikanëve.

Pjesë nga deklarata e Ramës në emisionin "Open" në Tch:

Dua të them disa gjëra që s’i kam thënë asnjëherë, se nuk i konsideroj aspak heroizma. Kur unë jam bërë kryeministër i shqipërisë në godinëne Kryueministrisë nuk kishte asnjë dhuratë. Ndërkohë në të gjitha vendet e botës, dhuratat që vijnë për kryeministrat, që kalojnë një vlerë simbolike, regjistrohen dhe qëndrojnë aty. Për herë të parë Kryeministria ka një regjistër të dhuratave dhe ka dhurata të çmuara, të cilat unë nuk i kam marrë me vete në shtëpi, dhuratat e dasmës, të çmuara, por i kam kthyer mbrapsht.

Të hapen të gjitha librat e shpenzimeve të familjarëve, të krushqve të tyre. Hotelet ku kanë qëndruar, shpenzimet që kanë bërë, vajtje-ardhjet, lindjet, martesat. Dhe mbi të gjitha të zbardheshin të gjitha burimet e të ardhurave që kanë prodhuar pasuri të larta.

Të gjitha, pa përjashtim, jo vetëm të shtëpisë, si është ndërtuar, me fatura në dorë, ku janë blerë. Të bëhej kjo gjë do isha i gatshëm. Jam gati ta vë në dispozicion të çdo komisioni, por kjo duhet të shkojë përtej oborrit të shtëpisë time.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 5 vite pa shkuar në Opinion, gazetari vë në siklet Berishën e Fevziun: Kush nga ju dy ka ndryshuar?
Vettingu i politikanëve, Rama: Draftin e PD do ta çojmë në Komisionin e Venecias »
Article Logic
Execution time: 0.0043959617614746
array(1) { ["section"]=> string(92) "rama-flet-hapur-do-them-disa-gjera-qe-s-i-kam-thene-kurre-kam-marre-dhurata-te-cmuara-134229" }