Rama: Greqia nuk ka qenë asnjëherë armiku ynë

Publikuar tek: politike, më 21:16 08-11-2018 Rama: Greqia nuk ka qenë asnjëherë armiku ynë

Kryeministri Edi Rama po flet në emisionin “Real Story” të Sokol Ballës për ngjarjen e sotme në fshatin Bularat, ku u përcoll për në banesën e fundit Kostandinos Kacifa.

Rama ka thënë ndër të tjera se Greqia nuk ka qenë asnjëherë armiku i shqiptarëve dhe ka kërkuar që të refuzohet shprehja “Na erdhi greku” sepse është shumë folklorike njëlloj sikur “shqiptari”.

“Nuk është ky në Bularat, Greqia dhe as greku. Ajo që pame është një segment folkrorik. Greqia, asnjëherë nuk ka qenë armiku ynë. Ne morëm të gjitha masat përkatëse në kufi. Janë marrë masa për disa shtetas të cilët kanë shkelur ligjet e vendit ddhe kanë hyrë në mënyrë të paligjshme në Kufirin e Gjelbër. Të refuzojmë shprehjen “Na erdhi greku” se është si ajo shprehja me “shqiptarin”. Në fakt Greqia nuk përfaqësohet nga këta njerëz. Greqia është vendi ku shqiptarëët kanë gjetur strehë. Ata përdhosën dhe të vdekurin për tëë cilin me demek erdhëën për ta respektuar”, ka thënë Edi Rama.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Sandër Lleshi/ Amerika reagoi pas refuzimit të dekretit nga Presidenti Meta’
Marrëveshja me Greqinë, Rama i prerë: Nuk kemi asnjë centimetër det për të falur, po rregullojmë gabimin e Bashës »
Article Logic
Execution time: 0.0042970180511475
array(1) { ["section"]=> string(51) "rama-greqia-nuk-ka-qene-asnjehere-armiku-yne-140803" }