Rama: Kurrë nuk kam ëndërruar për një “Shqipëri të Madhe”

Publikuar tek: politike, më 21:28 16-05-2018 Rama: Kurrë nuk kam ëndërruar për një “Shqipëri të Madhe”

Kryeministri Edi Rama ka dhënë dje një intervistë për Euroneës ku ndër të tjera ka thënë se është kundër krijimit të Shqipërisë së Madhe.

“Unë gjithmonë kam thënë se kam një ëndërr që në të bashkohemi nën një qiell të Bashkimit Evropian dhe kurrë nuk kam ëndërruar për një ‘Shqipëri të Madhe’ sepse kam ëndrra të mëdha, për një ‘Evropë të Madhe’, me të gjithë shqiptarët brenda”, është shprehur kryeministri Rama.

Duke folur për Euroneës Rama ka thënë se shqiptarët në Ballkan kurrë nuk kanë qenë në pozitë më të mirë se sot.

“Në Kushtetutën tonë, ne kemi detyrimin për të mbrojtur shqiptarët jashtë vendit kudo, por në të njëjtën kohë mendoj se shqiptarët nuk kanë qenë kurrë më të mirë se sot, kudo që jetojnë. Pra, në Kosovë, ata kanë shtetin e tyre tani. Në Maqedoni, ata janë pjesë e një revolucioni të vërtetë në drejtim të ndryshimit të qasjes ndaj gjuhës shqipe dhe ndaj popullit shqiptar. Në jug të Serbisë, shpresoj se kushtet e tyre do të përmirësohen, duke u bazuar edhe në faktin se serbët në Kosovë trajtohen shumë më mirë”, ka thënë Edi Rama për Euroneës.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Dhëndri i Berishës sulmon Xhafaj dhe i kujton Enverin, komentuesi i poston foton që s’e priste
Bundestagu diskutim për Shqipërinë, bindjet pro dhe kundër hapjes së negociatave »
Article Logic
Execution time: 0.020702838897705
array(1) { ["section"]=> string(61) "rama-kurre-nuk-kam-enderruar-per-nje-shqiperi-te-madhe-121031" }