Reagon Ahmetaj ndaj opozitës: 44 milion dollarë u kishit mbajtur të varfërve, ne ulëm taksat dhe rritëm ekonominë

Publikuar tek: ekonomi, më 17:08 20-10-2016 Reagon Ahmetaj ndaj opozitës: 44 milion dollarë u kishit mbajtur të varfërve, ne ulëm taksat dhe rritëm ekonominë

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj gjatë fjalës së tij në Kuvend e quajti buxhetin faktik të 2015-tës , si buxhetin e konsolidimin të reformave.

 Ahmetaj vuri theksin tek zhvillimi ekonomik, tek rritja e vendeve të punës, ulja e taksave dhe rritja e pensioneve.

“620 mijë të punësuar kanë patur ulje taksash dhe kanë marr shpërblime. Politika jonë fiskale ka qenë ulja e taksës progresive dhe rritja ekonomike me 3.4%. Te ardhurat janë rritur". 

Ahmetaj i është kundërpërgjigjur opozitës, duke thënë se reformat e bëra kanë kontribuar dhe ndihmuar në përmirësimin e situatës ekonomike, ndryshe nga ç'ishte para se të vinin në pushtet.

 “U bënë reforma që nuk janë prekur kurrë. Politika e penisoneve , që ju s'e keni prekur. 44 milion dollarë u kishit mbajtur të varfërve.  Po të ishte për ju sot s’do kishim drita me vjedhjet në KESH dhe OSHEE. 170 milion dollar që ja keni mbajtur biznesit ishte TVSH e parimbursuar. Ndërsa sipas INSTAT kemi hapur 167 mijë vende të reja pune”, -tha thënë më tej Ahmetaj. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0072970390319824
array(1) { ["section"]=> string(117) "reagon-ahmetaj-ndaj-opozites-44-milion-dollare-u-kishit-mbajtur-te-varferve-ne-ulem-taksat-dhe-rritem-ekonomine-56852" }