Rënia e EURO-s, profesori jep alarmin: Ka forcuar vendet e forta e ka rrënuar vendet e dobëta (KRAHASIMET)

Publikuar tek: aktualitet, më 10:52 10-04-2018 Rënia e EURO-s, profesori jep alarmin: Ka forcuar vendet e forta e ka rrënuar vendet e dobëta (KRAHASIMET) Euro

Euroja ka shënuar rënie drastike ndërsa shumë ekonomistë e ekspertë të fushës kanë dhënë alarmin për pasojat që kjo sjell në vendin tonë.

Profesor Përparim Kabo thotë se euro ka thelluar ndarjen pasi ka rezultuar se vendet e dobëta janë dobësuar edhe më shumë, ndërsa vendet e forta janë forcuar më tej.

Referuar ekonomistit amerikan Joseph E. Stiglitz, në librin me titull “EURO-si monedha e përbashkët kërcënon të ardhmen e EUROPËS”, profesori shkruan:
“Euro ka çuar në një rritje të pabarazisë ... euro ka thelluar ndarjen - ka rezultuar në ate qe vendet e dobeta kane njohur një dobësim edhe me te madhe dhe në forcimin e vendeve më të forta; për shembull GDP e Gjermanisë duke shkuar nga 10.4 herë më shumë se ajo e GREQISË në vitin 2007 në 15 herë më të lartë se ajo e Greqisë në vitin 2015. Por ndarja ka çuar gjithashtu në një rritje të pabarazisë brenda vendeve të eurozonës, veçanërisht në ato në krizë. Dhe kjo është aq e qarte në ato vende europiane që po përparonin në reduktimin e pabarazisë para fillimit të euros”.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Bizneset ulën qepenat, Noka: Ja ç'do ndodhë më tej me mosbindjen civile
Biznesi ul qepenat, deputetja i bashkohet tregtarëve, publikon video »
Article Logic
Execution time: 0.019880056381226
array(1) { ["section"]=> string(109) "renia-e-euro-s-profesori-jep-alarmin-ka-forcuar-vendet-e-forta-e-ka-rrenuar-vendet-e-dobeta-krahasimet-116348" }