Rregullat e çuditshme të artistit, në ekspozitat e tij mund të futesh vetëm nudo

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 11:50 10-04-2015 Rregullat e çuditshme të artistit, në ekspozitat e tij mund të futesh vetëm nudo

Për të interesuarit që duan të njihen me punët e artistit James Turrell në Galerinë Ndërkombëtare të Australisë është hapur muzeu i cili ka vetëm dy rregulla për vizitorët e apasionuar.

 

Së pari, ata që vizitojnë muzeun duhet të jenë mazhorenë dhe së dyti, duhet që të jenë domosdoshmërisht nudo. Të mërkurën e kaluar Muzeu ishte mbyllur për shkak se vizitorët u paraqitën të veshur.  Ky muze ka hapur dyert për të apsaionuarit pas veprave të artistit amerikan James Turell. Sipas Turrell, i ndikuar nga teoria gjermane Ganzfeld, privimi i ndijimit influencon  perceptimin total deri në thellësi.

Turrel beson në këtë metodë duke luajtur me këndet e dritës dhe hapësirës në paraqitjen e punëve të tij.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.058352947235107
array(1) { ["section"]=> string(84) "rregullat-e-cuditshme-te-artistit-ne-ekspozitat-e-tij-mund-te-futesh-vetem-nudo-8348" }