S'ka dyshime, inteligjencën fëmijët e marrin nga nëna (STUDIMI)

Publikuar tek: showbiz-lifestyle, më 11:05 16-09-2016 S'ka dyshime, inteligjencën fëmijët e marrin nga nëna (STUDIMI)

Një studim i fundit në ‘Psychology Spot’ thotë se njerëzit lindin me gjene të caktuara që funksionojnë ndryshe pavarësisht se a janë të trashëguara nga nëna apo babai .

Sipas këtij studimi kur është fjala për inteligjencën, ato gjene vijnë nga nëna.

Shpeshherë flitej se intiligjenca trashëgohet nga të dy prindërit, pork y studim hedh poshtë faktin se intiligjenca është e trashëguar nga nëna.

Sipas studimit gjenet e inteligjencës janë të vendosura në kromozomin X dhe përderisa gratë i kanë dy të tilla, kjo do të thotë se mundësitë janë dyfish më të mëdha që fëmija do ta trashëgojë inteligjencën nga nëna.

Edhe nëse babai ia kalon disa nga gjenet e inteligjencës të vet, mundësitë janë të mëdha që nuk do të kenë ndikim të madh në tru pasi që ato funksionojnë vetëm nëse vijnë nga nëna.

“Nëse i njëjti gjen është i trashëguar nga babai, ai deaktivizohet”, shkruajnë hulumtuesit e këtij studimi.

“Megjithatë, gjenet e tjera funksionojnë krejtësisht ndryshe nga kjo, ato aktivizohen vetëm nëse vijnë nga babai.”

Dëshironi më shumë dëshmi? Këshilli Social i Hulumtimeve Mjekësore dhe Njësia e Shkencave të Shëndetit Publik në SHBA kanë kryer një studim për nënat në vitin 1994 dhe kanë intervistuar 12,686 njerëz të rinj të moshave 14 deri në 22 vjet. Pyetje e tyre ishin fokusuar në inteligjencën e fëmijëve, racën, edukimin dhe statusin socio-ekonomik. Parashikuesi më i mirë i inteligjencës, sipas hulumtimit? Inteligjenca e nënës së tyre!

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.028197050094604
array(1) { ["section"]=> string(66) "s-ka-dyshime-inteligjencen-femijet-e-marrin-nga-nena-studimi-53093" }